Safranbolu Houses

Autor: 

Reha Günay

Wydawnictwo: 

Yapı Yayın

Rok wydania: 

2005

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

30 TL

Rodzaj książki: 

przewodnik

Safranbolu HousesMam pewne wątpliwości klasyfikując książkę Safranbolu Houses jako przewodnik, ponieważ znacznie odbiega ona od klasycznego spojrzenia na ten rodzaj literatury. Z drugiej strony jest to niewątpliwie przewodnik po domach z epoki osmańskiej z Safranbolu.

Wiele osób fascynujących się budownictwem z epoki osmańskiej powinno być usatysfakcjonowanych lekturą książki autorstwa Reha Günay - architekta, historyka sztuki oraz specjalisty od fotografii architektonicznej. W niewielkim tomiku zawarł on wszystko, co miłośnicy tego stylu wiedzieć powinni o domach z miasta wpisanego obecnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Książka przedstawia nie tylko charakterystykę domostw z Safranbolu, ich plany, detale ozdobne oraz wykorzystane technologie budowlane, ale również mnóstwo informacji na temat stylu życia w XVIII i XIX wieku w bogatym mieście z zachodniej części Anatolii. Dowiedzieć się z niej można jak przechowywano i przygotowywano pożywienie, gdzie spotykano się na plotki, jak wyglądały tureckie łazienki oraz altany ogrodowe.

Całość jest bardzo bogato ilustrowana, zarówno czarno-białymi fotografiami, jak i rzutami poszczególnych domów oraz szkicami różnych detali. Przy studiowaniu treści bardzo pomocne okazują się, zawarte na końcu książki, indeks, słowniczek użytych pojęć oraz plan Safranbolu z zaznaczonymi domami osmańskimi. Prawdziwi pasjonaci będą mogli skorzystać z bogatej bibliografii, która wskaże im dalsze lektury.