Zasadniczo jeżeli chcemy zwiedzać Turcję z perspektywy kierownicy, pozostają nam do wyboru dwie możliwości: przyjazd samochodem własnym lub wynajem auta na miejscu. Istnieje również trzeci sposób - przyjazd do Turcji autem wynajętym lub w leasingu, jest to jednak znacznie bardziej skomplikowane i wymaga skompletowania wielu dokumentów poświadczanych w tureckiej ambasadzie w Polsce.
O warunkach drogowych w Turcji krąży wiele opowieści, często zahaczających o niezły thriller. Legendarne jest już tureckie podejście do kierowania pojazdami, całkowite ignorowanie przepisów ruchu drogowego oraz nonszalancja w podejściu do innych użytkowników dróg. Z jednej strony jest w tych historyjkach sporo prawdy, zwłaszcza jeżeli po raz pierwszy przyjrzymy się ruchowi ulicznemu w Istanbule, Ankarze czy innym ogromnym mieście. Z drugiej strony wielu polskich kierowców stawiło czoła temu wyzwaniu i wyszło z niego obronną ręką. Zawsze jednak warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, szybkiego refleksu oraz ręki wyćwiczonej do wykonywania szybkich manewrów.
Ponadto Turcy bardzo liberalnie stosują sygnały dźwiękowe, więc nie krępujmy się zbytnio i dajmy upust swoim uczuciom w rytmie klaksonu.
Podróżowanie własnym samochodem
Poniższy fragment tekstu powstał dzięki doświadczeniom użytkowniczki metaxa5.
Podróżowanie po Turcji samochodem nie jest bardzo problematyczne. No, może poza ceną paliwa - gaz w lipcu 2008 przeciętnie 1,92 YTL, rozstrzał od 1,86 - 1,96. Benzyna około 3,56 YTL, ON podobnie. Stacji jest bardzo dużo, na autostradach i poza nimi. Nie ma problemów z gazem, większość stacji go posiada. Końcówki do tankowania gazu są takie same jak w Polsce. Prawie wszędzie zapłacimy kartą (Visa, Maestro, American Express).
Jakość dróg bardzo dobra, nie tylko na autostradach. Duża część dróg w Turcji ma podwójne pasy Natężenie ruchu jest niewielkie, poza miejscowościami z regionu basenu Morza Egejskiego. Opłaty za autostrady niewielkie, świetne oznaczenia, również dróg krajowych. Nie ma obowiązku jazdy na światłach przez całą dobę. Patrole policyjne nie są rzadkie, ale obcokrajowców nie zatrzymują.
Parkingi znajdziemy w pobliżu każdej atrakcji turystycznej, są wyłącznie płatne. Przeciętna cena to 2 YTL (bez ograniczeń czasowych), ale bywa więcej (Aspendos - 5 YTL). W miastach mniej turystycznych (Izmir) trzeba trochę poszukać, bo bywa problem z miejscami, w centrach turystycznych (Kuşadası, Side) powszechny jest zakaz parkowania wzdłuż głównych ulic, nagminnie zresztą przez miejscowych łamany. Bywa, że kończy się to wywózką auta - i taką sytuację raz widzieliśmy. W Istanbule trzeba z reguły skorzystać z płatnego parkingu (centrum - 8 YTL za dobę, w Beyoğlu nieco tańsze), w dzielnicy Sultanhamet nie jest ich zbyt wiele, jeśli więc znajdziemy dogodne miejsce, lepiej go pochopnie nie opuszczać.
Podróżowanie wynajętym samochodem
Bardzo popularnym sposobem zwiedzania Turcji, zwłaszcza jeżeli chcemy dotrzeć w okolice nieosiągalne przy użyciu środków komunikacji publicznej, jest wynajem samochodu.
Wynajęcie samochodu w Turcji nie jest zbyt problematyczne, a wypożyczalni jest sporo, zarówno lokalnych, jak i należących do znanych sieci międzynarodowych typu Avis czy Hertz.
Ceny za wynajem są zwyczajowo podawane za jedną dobę, nawet jeżeli wynajmujemy samochód jedynie na kilka godzin. Koszt wynajmu jest uzależniony od modelu auta, jak i od wypożyczalni. Zazwyczaj w tych międzynarodowych jest o wiele drożej. Wyższa cena wiąże się jednak z mniejszym ryzykiem, że z samochodem będzie coś nie tak. Zawsze warto sprawdzić i upewnić się, czy samochód jest ubezpieczony i w jakim zakresie. Często znacznie droższa od samego wynajęcia samochodu jest benzyna, którą trzeba kupić we własnym zakresie.
Często odradzany jest wynajem samochodu z tzw. wypożyczalni ulicznych - w rodzaju jeden facet plus dwa auta zaparkowane przy drodze. Szczerze powiedziawszy zdarzyło nam się w sytuacji podbramkowej skorzystać z takiej oferty i... nic złego nam się nie stało. Jednak pamiętajcie, że jest to zawsze bardziej ryzykowne, i o ile macie jakąś alternatywę, nie róbcie tego.
Jednym z mitów dotyczących poruszania się po Turcji samochodem jest konieczność posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W praktyce nie jest to konieczne. Kolejny mit to konieczność posiadania karty kredytowej przy wynajmie samochodu. Zależy to od wypożyczalni i nie zawsze jest niezbędne.
Przeczytaj więcej o tym, jak dotrzeć do Turcji samochodem.
Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.