Taksówka

Taksówki tureckie są wygodnym środkiem transportu po miastach i ich okolicach, zwłaszcza w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy nie istnieje dla nich żadna alternatywa, na przykład na rzadko uczęszczanych trasach, w odludnych miejscach, które chcemy zwiedzić lub w środku nocy. Po drugie, gdy z różnych przyczyn nie chcemy korzystać ze środków transportu publicznego - nie potrafimy się porozumieć, nie rozumiemy rozkładu jazdy, boimy się wyzwania, jakim jest czasem jazda dolmuszem, chcemy podróżować wygodnie itp.

Cena, jaką płaci się za ten luksus, bywa wygórowana. Zdarza się, że taksówkarze wybierają dłuższą trasę, kluczą po okolicy, zamiast zawieźć nas prosto do celu, po czym przedstawiają zawyżony rachunek. Jedynym wyjściem jest uzgodnienie opłaty za przejazd, lub przynajmniej rzędu kosztów, przed rozpoczęciem podróży taksówką. Taksówka na ulicach IstanbuluZresztą ta zasada obowiązuje w Turcji w rozlicznych sytuacjach. Jeżeli damy sobie zrobić zdjęcie z wielbłądem, a potem zdziwi nas cena za usługę, to trudno, stało się, zdjęcie zostało zrobione, usługa wykonana, płacić trzeba. Podobnie z taksówką - dojechaliśmy na miejsce, taksówkarz nas dowiózł, benzyna została zużyta, więc trzeba płacić.

W niektórych miejscach, zwłaszcza tych obleganych przez turystów, przy przystankach taksówek wywieszone są cenniki za przejazd na najpopularniejszych trasach, ale i w tym przypadku zalecamy upewnienie się, czy są to ceny aktualne, a nie sprzed dziesięciu lat, których jakoś nikt nie kwapił się zaktualizować.

Wreszcie nie zawsze należy wierzyć zapewnieniom ludzi miejscowych, że alternatywy dla taksówki nie ma. Często po dojechaniu na dworzec autokarowy czy po przylocie samolotem, zaraz po wyjściu na zewnątrz oblega nas tłum taksówkarzy, zapewniających, że ich usługa to jedyny sposób na przedostanie się do centrum miasta. Czasami mówią prawdę, ale najczęściej niestety nie. Przed zdecydowaniem się na taksówkę warto troszkę pospacerować po najbliższej okolicy - w końcu jesteśmy turystami w sandałach - oraz popytać się w informacji turystycznej. Czasami wystarczy iść za tłumem współpasażerów, którzy niechybnie po dojechaniu na miejsce skierują się na najbliższy przystanek autobusowy lub dolmuszy.

Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.