Turcja. Kraj czterech mórz.

Autor: 

Witold Korsak

Wydawnictwo: 

Bezdroża

Rok wydania: 

2008

Język: 

polski

Orientacyjna cena książki: 

55 zł

Rodzaj książki: 

przewodnik

Przewodnik obejmujący, w dość wybiórczy sposób, cały obszar Turcji.

O książce:

Wydanie z 2008 roku liczy sobie 654 strony. Na otwieranych skrzydełkach okładek znajdują się: mapa Turcji oraz plan Istanbulu.

Turcja. Kraj czterech mórzPrzewodnik składa się z pięciu głównych rozdziałów, wykazu wykorzystanej literatury, wykazu kilku ciekawych angielskojęzycznych stron internetowych o Turcji, mini-słowniczka oraz, i tutaj uwaga, mini-leksykonu architektury i kultury. Wydaje się to być pewną ciekawą nowością w wydawnictwie tego typu. Książkę uzupełniają: spis ramek, indeks nazw geograficznych oraz spis planów i map.

Rozdział pierwszy dotyczy przygotowań do wyjazdu i samego przejazdu. Widać tu jak na dłoni, że książka jest adresowana do podróżników, którzy chcą minimalizować koszty podróży. Bardzo ciekawe są przedstawione opcje przejazdu autokarem i pociągiem.

Drugi rozdział podaje informacje historyczno-krajoznawcze. Autor jest z wykształcenia historykiem i można to odczuć zapoznając się z ciekawie i dokładnie przedstawioną historią Anatolii. Dodatkowo znajdują się tu informacje o gospodarce, ludności, języku, religii, kulturze i kuchni Turcji. Wydaje się, że część kulinarną potraktowano jednak nieco po macoszemu - to zaledwie dwie i pół stroniczki. Ciekawostką jest natomiast garść przepisów.

Trzeci rozdział to informacje praktyczne, przydatne w podróży - korzystanie z komunikacji publicznej, opieka medyczna czy noclegi i wyżywienie. Znowu, naszym zdaniem, temat został potraktowany zbyt skrótowo, takie porady są kluczowe dla podróżników. Z drugiej strony te porady, które zawiera książka, są cenne i ciekawe.

Rozdział czwarty jest najważniejszy. To opisy poszczególnych regionów Turcji i wybranych miast znajdujących się w tych regionach. Niestety, przewodnik zawiera zdecydowanie zbyt mało opisanych miast, zwłaszcza jak na swoją znaczną objętość oraz ambicje opisu całego kraju. Brak nam tutaj, z miejsc ważniejszych i odwiedzanych przez turystów, Afyonu, o mniej znanych miastach nie wspominając.

 

Zalety:

* Wydaje się najciekawszą polskojęzyczną propozycją dla niezależnych podróżników.

* Dużo informacji historycznych.

* Dużo informacji praktycznych, z którymi warto się zapoznać przed wyruszeniem na wyprawę.

* Ciekawy leksykon architektury i kultury.

* Oryginalne zdjęcia, ukazujące różne aspekty życia w Turcji

Wady:

* Niezbyt czytelne plany miast i mapki regionów.

* Bardzo wybiórcze i skrótowe potraktowanie Anatolii północno-wschodniej i południowo-wschodniej.

* Wydaje się że pewne fragmenty są dziwnie zbieżne z treścią przewodnika Lonely Planet. Oczywiście ciężko jest być oryginalnym opisując Kapadocję czy Pamukkale...

* Przewodnik jest dość ciężki, więc nie polecamy go osobom przemieszczającym się z plecakiem.