Turcja. Mapa samochodowa Marco Polo

Autor: 

n/d

Wydawnictwo: 

MairDumont

Rok wydania: 

2001

Język: 

polski

Orientacyjna cena książki: 

16 zł

Rodzaj książki: 

mapa

Mapa samochodowa Turcji Marco PoloIstnieje taka rzecz, która towarzyszy nam w podróżach po Turcji od 2005 roku. Nieco nadgryziona zębem czasu, miejscami porozdzierana, wertowana tysiące razy - nasza mapa samochodowa Turcji. Wydawałoby się, że w dobie powszechnie dostępnych systemów nawigacyjnych jest już przeżytkiem, ale bez niej w plecaku czulibyśmy się jak bez sandałów na nogach...

Mapa samochodowa Turcji Marco Polo została wydana w Polsce po raz ostatni w 2001 roku. To szmat czasu i wiele się na tureckich drogach zmieniło od jej powstania, zwłaszcza biorąc pod uwagę szalone tempo budowania dróg, wiaduktów i tuneli w Turcji. Tym niemniej mapa ciągle wiernie nam towarzyszy, często mając decydujący głos przy podejmowaniu decyzji dotyczących marszruty.

Mapa, w skali 1:750 000, jest niezwykle szczegółowa. Jej ogromną zaletą są naniesione wskazówki dla turystów. Wykorzystany jest przy tym czytelny kod składający się z gwiazdek oraz kolorów. Jedna gwiazdka oznacza miejsce, dla którego warto nadłożyć drogi, a dwie gwiazdki - miejsce warte podróży.

Jeżeli gwiazdki są w kolorze czerwonym, to dotyczą atrakcji kulturalnych, a jeżeli są w kolorze niebieskim, to zwracają uwagę na miejsca atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo. Dodatkowo zielona linia wyznacza drogi piękne widokowo. Odrębnym symbolami zaznaczono punkty widokowe, parki narodowe i krajobrazowe oraz rozmaite atrakcje w rodzaju ruin, kościołów itd.

Obok mapy całej Turcji znajdziemy plany centrów najważniejszych miast: Adany, Ankary, Antalyi, Izmiru, Kayseri, Stambułu i Trabzonu oraz mapę całego Cypru. Osobna mapka przedstawia odległości pomiędzy dużymi miastami Turcji. Szczegółowe informacje dotyczące odległości są zresztą bardzo czytelnie naniesione na mapie głównej. Integralną częścią mapy jest 48-stronicowa książeczka zawierająca wykaz wszystkich miejscowości w Turcji wraz z ich lokalizacją na mapie.

Dwie wady mapy, jakie przychodzą nam do głowy, to data jej wydania oraz olbrzymie rozmiary. Co do pierwszej wady, to istnieje możliwość nabycia nowego wydania ze strony niemieckiego wydawcy - MairDumont, z 2011 roku, w cenie 8,50 euro, nie licząc kosztów przesyłki. To wydanie jest w skali 1:800 000. Stare polskie wydanie podobno nadal jest dostępne w sklepach internetowych, w cenie około 16 zł.

Druga wada, a właściwie niedogodność przy korzystaniu z mapy, czyli jej rozmiary, wynikają z rozległości Turcji oraz szczegółowości mapy. Coś za coś, niestety trudno korzystać z niej podczas jazdy samochodem, zwłaszcza jeżeli jeździ się po wschodniej części kraju, której mapa znajduje się po drugiej, trudniej dostępnej stronie arkusza.