Tureckie restauracje sieciowe

Podczas wyprawy podróżnik często znajduje się w sytuacji, gdy nie ma siły ani ochoty na eksperymenty gastronomiczne. Wówczas rozwiązaniem jest posilenie się w restauracji należącej do sieci placówek i podającej standardowe dania w ustalonych odgórnie cenach. Nie oznacza to, że należy odwiedzić jedną ze znanych międzynarodowych jadłodajni spod znaku Burger King czy Mac Donald's. Oczywiście są one obecne w Turcji, ale po pierwsze nie po to przyjeżdża się do Turcji, żeby konsumować zglobalizowane hamburgery i frytki, a po drugie - placówki tych sieci są obecne głównie na zachodzie kraju.

Wnętrze restauracji Köfteci Yusuf w Izniku
Wnętrze restauracji Köfteci Yusuf w Izniku

Na szczęście w Turcji działa kilka prężnie rozwijających się krajowych sieci restauracyjnych, w których można skosztować lokalnych potraw. Najczęściej ich placówki znajdują się na terenie galerii handlowych, ale działają również przy głównych trasach międzymiastowych oraz w centrach miast.

Poniżej przedstawiamy sieci tureckich restauracji, które mieliśmy okazję odwiedzić osobiście podczas naszych wypraw po Turcji. Oprócz ogólnej charakterystyki opisy zawierają naszą subiektywną ocenę oraz opinię o placówce. Podawane w opisach ceny pochodzą z 2013 roku. Jeżeli znacie inne tego typu lokale, to czekamy na komentarze z informacją o ich ofercie i zasięgu geograficznym.

Köfteci Yusuf

Najmniejsza z opisywanych przez nas sieci - Köfteci Yusuf - posiada zaledwie 6 restauracji, zlokalizowanych w północno-zachodniej Anatolii, w 4 miastach (Iznik, Bursa, Yalova, Susurluk). Działa od 1994 roku, kiedy to otworzono pierwszą restaurację w Izniku. W placówkach można również kupić mięso na wagę do upieczenia w domu.

Köfte wołowe z Köfteci Yusuf
Köfte wołowe z Köfteci Yusuf

Sztandarowym daniem restauracji są köfte wołowe, oprócz nich podawanych jest kilka rodzajów mięs, w tym kotlety (tr. pirzola) i szaszłyki. Dodatkowo w menu figuruje kilka rodzajów sałatek oraz deserów. Potrawy mięsne podawane są z chlebem w postaci dużych opiekanych kromek oraz z ostrą papryczką jako przekąską. Przykładowa cena za dwie porcje köfte z sałatką i napojami wynosiła w 2013 roku 22 TL.

Surówka z Köfteci Yusuf
Surówka z Köfteci Yusuf

Köfteci Yusuf odwiedziliśmy dwukrotnie: pierwszy raz w ich mieście pochodzenia - Izniku, gdzie restauracja położona jest niedaleko centrum miasta, a po raz drugi w Susurluk, przy trasie przelotowej. Pierwszy lokal zdecydowanie bardziej przypadł nam do gustu z powodu bardziej kameralnej atmosfery oraz przyjemniejszego położenia.

Na przekąskę - ostre papryczki z Köfteci Yusuf
Na przekąskę - ostre papryczki z Köfteci Yusuf

Nasza ocena: 5/6

Uzasadnienie: köfte i sałatka są bardzo smaczne, obsługa - szybka i nienachalna, a ceny - umiarkowane. W porównaniu z konkurencją porcja mięsa jest większa, a dodatki w cenie potrawy - bogatsze. Minusem jest słabo rozwinięta sieć restauracji oraz bardzo krótkie menu, chociaż może być to również uznane za zaletę.

Köfteci Ramiz

Z małej restauracji, założonej w Akhisar w 1928 roku rozwinęła się jedna z największych sieci restauracyjnych w Turcji. Obecnie posiada około 130 lokali w 25 miastach kraju, głównie w jego zachodniej części, ale Ramiz ma również przyczółki wysunięte nieco dalej na wschód - w Adanie, Antakyi i Samsunie.

Köfte wołowe z Ramiz Köfteci
Köfte wołowe z Ramiz Köfteci

Jak sama nazwa wskazuje Köfteci Ramiz również specjalizuje się w köfte wołowych, które podawane są w kilku odmianach, m.in. z serem lub jogurtem. Oprócz tego w menu znajdują się takie dania mięsne, jak antyrykot cielęcy, filet z kurczaka, kiełbasa czosnkowa. Do mięsa można zamówić dodatki w postaci frytek lub pieczonych ziemniaków oraz sałatek, także w formie baru sałatkowego. Oprócz mięs Ramiz podaje kilka rodzajów zupy (pomidorowa, z soczewicy) oraz deserów.

Pieczony filet z kurczaka - Köfteci Ramiz
Pieczony filet z kurczaka - Köfteci Ramiz

Przykładowe ceny za różne odmiany köfte u Ramiza wynoszą od 10 do 12 TL. Sałatka i napoje, w tym woda, są dodatkowo płatne.

Köfteci Ramiz testowaliśmy w Afyonie, gdzie ma placówkę w centrum handlowym Afyum, tuż obok konkurencyjnej restauracji sieciowej Baydöner oraz Burger Kinga. Z powodu specyfiki takiej lokalizacji trudno mówić o jakiejś specjalnej atmosferze konsumpcji.

Nasza ocena: 3/6

Uzasadnienie: köfte i pieczony filet z kurczaka są smaczne, ale nie powalają na kolana, obsługa - dość powolna, ceny - umiarkowane, ale porcje mniejsze niż u konkurencji. Za plus można poczytać Ramizowi bardzo rozbudowaną sieć restauracji oraz dobrze skomponowane menu - ani za krótkie, ani za długie.

Baydöner

Szybko rozrastająca się sieć restauracji Baydöner postawiła na bardzo wąską, ale smakowitą specjalizację. Podaje się tam głównie Iskender kebab, do którego można wybrać sobie sałatkę lub marynowane warzywa, frytki oraz deser. Podobno mają też w menu pide, ale tej opcji nie przetestowaliśmy. Przykładowe ceny za zestaw składający się z Iskendera z napojem wynoszą od 11 TL (porcja pojedyncza) do 15 TL (porcja podwójna).

Iskender kebab z restauracji Baydöner
Iskender kebab z restauracji Baydöner

Lokale Baydöner to obecnie około 60 placówek w 28 miastach Turcji oraz w Erbil w Iraku. Podobnie jak w przypadku Ramiza, Baydöner posiada głównie restauracje na zachodzie Turcji, ale kilka oddziałów otworzonych zostało daleko na wschodzie kraju, na przykład w Trabzonie, Malatyi, Antakyi czy Diyarbakır. Podobno rocznie sieć restauracji obsługuje 5 milionów klientów.

Sałatka z restauracji Baydöner
Sałatka z restauracji Baydöner

Restaurację Baydöner odwiedziliśmy w centrum handlowym Tarsu, w mieście Tarsus. Pomimo takiej lokalizacji posiłek można było spożyć spokojnie na ocienionym tarasie.

Nasza ocena: 4/6

Uzasadnienie: Iskender jest smaczny, ale zdarzyło nam się jadać jeszcze lepsze (zresztą przyrządzenie tego dania w idealny sposób to trudna sztuka), sałatka jest świetna i duża, obsługa szybko podaje zamówione dania, ale nieco zbyt nachalnie oczekuje napiwku. Plus za rozległą sieć placówek, sięgającą wschodniej Anatolii.

Aba Piknik

Sieć restauracji Aba działa pod dwiema markami: Aba Piknik oraz Aba Döner Express. Pierwsza z nich ma profil restauracji, a druga - sieci fast-food. Wyjątkowo, sieć Aba jest najbardziej rozbudowana w centralnej części Turcji oraz na dalekim wschodzie kraju, posiada nawet lokale w Mardin i Batman. Niestety w sumie działa zaledwie w 9 miastach i nie jest obecna w Stambule czy Izmirze.

Pide wielosmakowa z restauracji Aba
Pide wielosmakowa z restauracji Aba

Na menu sieci Aba składają się dönery wołowe oraz drobiowe, Iskender oraz wiele odmian tzw. tureckiej pizzy czyli pide. W Aba Döner Express można zamówić wiele zestawów składających się z głównego dania, napoju oraz deseru lub frytek, w cenach od 7,50 TL do 13,50 TL. Do zamówienia podawane są niesamowicie smaczne przystawki (w cenie zestawu), w tym jogurt z bulgurem oraz talerz sałatki pasterskiej (tr. Çoban Salatası).

Sałatka pasterska z restauracji Aba
Sałatka pasterska z restauracji Aba

Aba Döner Express odwiedziliśmy w nowoczesnej części miasta Mardin. Lokal był bardzo czysty, a obsługa - bez zarzutu. Zachwyciła nas zwłaszcza tamtejsza pide, podawana prosto z pieca oraz świeże przystawki.

Jogurt z bulgurem - restauracja Aba
Jogurt z bulgurem - restauracja Aba

Nasza ocena: 5/6

Uzasadnienie: wszystkie próbowane potrawy były świetne, obsługa - błyskawiczna, a ceny - niezwykle przystępne. Minus za małą ilość placówek, a co za tym idzie ograniczony dostęp do tej rewelacyjnej sieci restauracji.

Çıtır Usta

Çıtır Usta to bardzo popularna sieć restauracji, działająca wyłącznie w północno-zachodniej Turcji. W 2012 roku posiadała 49 lokali w 7 miastach tego regionu, z których większość mieściła się w Stambule. Poza tym restauracje Çıtır Usta znaleźć można w Bursie, Edirne, Izmirze, Keşan, Tekirdağ i Zonguldak.

Kurczak z dodatkami podawany w Çıtır Usta
Kurczak z dodatkami podawany w Çıtır Usta

Menu Çıtır Usta jest chyba najdłuższe w porównaniu z pozostałymi omawianymi tu restauracjami sieciowymi. Znajdują się w nim: sałatki, çiğ köfte, zapiekane pieczarki, mnóstwo odmian pide, lahmacun, z 10 odmian kebabów, pieczone kurczaki, itd. Jednak, jak to często bywa, wraz z wydłużaniem się menu spada jakość podawanych potraw.

Pide mięsno-warzywna - restauracja Çıtır Usta
Pide mięsno-warzywna - restauracja Çıtır Usta

Restaurację Çıtır Usta odwiedziliśmy przy okazji zakupów w centrum handlowym w Keşan. Właściwie żadne danie nas w Çıtır Usta nie zachwyciło, chociaż trzeba przyznać, że były przyrządzone poprawnie. Natomiast ceny wydały nam się szokująco wysokie, zwłaszcza w porównaniu z sieciami restauracji obecnych na wschodzie kraju. Za porcję kurczaka oraz jeden lahmacun plus napoje zapłaciliśmy 22 TL (kurczak to najtańsze mięso, a lahmacun można kupić czasami za 2 TL).

Nasza ocena: 2/6

Uzasadnienie: jedzenie zaledwie poprawne, ceny - zbyt wysokie, menu - zdecydowanie za długie (może dla niektórych klientów to zaleta), obsługa - nieco za wolna, zwłaszcza, że lokal był prawie pusty.