Turgut

Region: 

Współrzędne GPS: 37.372700, 28.031000
Zabytek lub zabytki: seldżuckie, osmańskie

Niewielkie miasteczko Turgut (2 tysiące mieszkańców), położone tuż pod elektrownią w Yatağanie, było w przeszłości ważną bazą dla tureckich archeologów. To właśnie w nim mieszkał podczas wykopalisk prowadzonych na terenie antycznego sanktuarium w Laginie 'ojciec tureckiej archeologii' - Osman Hamdi Bey.

Dom Osmana Hamdi Beya w Turgut
Dom Osmana Hamdi Beya w Turgut

Jeszcze do niedawna oficjalna nazwa miasteczka brzmiała Leyne i pomimo jej zmiany na Turgut, to właśnie dawną nazwą posługują się miejscowi. Najprawdopodobniej 'Leyne' to zniekształcenie słowa Lagina i pamiątka po wspaniałej historii tych okolic.

Ulica miasteczka Turgut
Ulica miasteczka Turgut

Obecnie źródłem dochodu dla mieszkańców Turgut jest przemysł oraz rolnictwo w ryzykownym połączeniu. W krajobrazie mocno zmienionym przez elektrownię oraz kopalnię odkrywkową węgla brunatnego nadal położone są gaje oliwne, a w miasteczku działa wytwórnia oliwy.

Dom Osmana Hamdi Beya w Turgut
Dom Osmana Hamdi Beya w Turgut

Co warto zobaczyć: 

W samym Turgut znajdują się dwa miejsca godne uwagi. Pierwszym z nich jest odrestaurowany dom, w którym w latach 1891-1893 mieszkał Osman Hamdi Bey. Niestety podczas naszej wizyty ten budynek, przekształcony w niewielkie muzeum, nie był otwarty. Według oficjalnej informacji muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków, od 9:00 do 18:00.

Ogród domu Osmana Hamdi Beya
Ogród domu Osmana Hamdi Beya

Drugą atrakcją Turgut jest zabytkowy meczet zbudowany przez İlyas Beja w 1311 roku, w czasach seldżuckich.

Najciekawszym stanowiskiem archeologicznym w bezpośrednim sąsiedztwie Turgut jest karyjskie sanktuarium bogini Hekate w Laginie, położone niecały kilometr od centrum miasteczka.

Nieco dalej (13 km na południe) leżą ruiny antycznego karyjskiego miasta Stratonikea.

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: miasteczko Turgut położone jest około 8 km na północ od trasy Milas-Yatağan. Zjazd z tej drogi w kierunku na Turgut znajduje się tuż za elektrownią, jadąc z kierunku Milasu.

Odległość Turgut od Yatağanu wynosi 11 km, a od Milasu - 44 km.

Powiązane artykuły: