Położenie w mieście:
Rumeli Hisarı czyli Twierdza Rzymska to pamiątka z czasów oblężenia Konstantynopola przez Mehmeta Zdobywcę, zakończonego zdobyciem miasta w 1453 roku. Początkowo zamek nazywany był Boğaz-kesen czyli Przecinacz Cieśniny. Można się zresztą doszukiwać innej interpretacji tej nazwy, gdyż boğaz to po turecku nie tylko cieśnina, ale również gardło...
Zdjęcie udostępniła nam użytkowniczka portalu TwS karolcza.
Twierdza Rumeli została zbudowana w przeciągu zaledwie czterech miesięcy roku 1452, jako istotna część planu podboju Cesarstwa Bizantyjskiego przez Turków Osmańskich. Usytuowana jest w najwęższym punkcie cieśniny Bosfor (660 metrów od brzegu do brzegu), naprzeciwko bliźniaczej twierdzy - Anadolu Hisarı, zbudowanej wcześniej, w 1391 roku przez sułtana Bayazyda I, który był zresztą dziadkiem Mehmeta. Obaj panowie podzielali ambicje podboju Konstantynopola, którą udało się zrealizować wojowniczemu wnukowi.
Dzięki tym dwóch fortecom Turcy mogli kontrolować ruch na Bosforze, odcinając Konstantynopol od dostaw zboża przybywających od strony Morza Czarnego oraz od ewentualnej odsieczy z tego kierunku. W twierdzy umieszczono garnizon składający się z 400 janczarów, trenujących zapamiętale ostrzał armatni cieśniny.
Zdjęcie udostępniła nam użytkowniczka portalu TwS karolcza.
Twierdza ma 250 metrów długości i do 125 metrów szerokości, a jego umocnienia zaopatrzono w 3 główne wieże: dwie na wzniesieniach i jedną w dolinie. Wieże te zostały nazwane na pamiątkę trzech wezyrów Mehmeta Zdobywcy: Sadrazam Çandarlı Halil Pasza nadzorował budowę wieży usytuowanej przy głównej bramie, Zağanos Pasza - wieży południowej, a Sarıca Pasza - wieży północnej. Legenda powiada, że sułtan zapowiedział wezyrom, iż niedotrzymanie terminu ukończenia budowy będzie się równało skróceniu o głowę osoby odpowiedzialnej za nadzór. Twierdzę wzniesiono zatem nadzwyczaj punktualnie...
Zdjęcie udostępniła nam użytkowniczka portalu TwS karolcza.
Forteca posiada trzy bramy, usytuowane przy wieżach, jedną bramę boczną oraz dwie tajemne - prowadzące do arsenału oraz do piwnic z zapasami żywności. Do wzniesienia zamku ściągnięto z terenów całego Imperium Osmańskiego 1000 rzemieślników oraz 2000 robotników.
Po zdobyciu miasta Rumeli Hisarı była używana kolejno jako: punkt poboru opłat za żeglugę przez cieśninę Bosfor, koszary, więzienie i, w końcu, teatr, w którym odbywają się letnie koncerty oraz przedstawienia podczas festiwali teatralnych.
Wstęp na teren twierdzy jest płatny, w przeciwieństwie do swobody odwiedzin oferowanej przez twierdzę Anadolu. Rumeli Hisarı jest otwarta dla zwiedzających przez cały tydzień za wyjątkiem śród, w godzinach od 9.00 do 16.00 (w lecie do 17.00). Obie budowle można również podziwiać od strony wody, podczas rejsu po Bosforze.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz