Położenie w mieście:
Górująca nad Afyonem twierdza jest najważniejszym i najbardziej charakterystycznym symbolem tego miasta. Jej nazwa - Czarna Twierdza (tr. Karahisar) - została oficjalnie włączona do nazwy miasta, która od 2004 roku brzmi Afyonkarahisar czyli Czarna Twierdza Opium.
Wzgórze, na którym stoi twierdza, jest pochodzenia wulkanicznego. Z powodu strategicznego położenia i znacznej wysokości, które zapewniały doskonały widok na okolice, teren wzgórza był ufortyfikowany od niepamiętnych czasów. Do naszych czasów zachowały się fragmenty fortyfikacji z okresu hetyckiego.
Wówczas, na przełomie XIV i XIII wieku p.n.e. hetycki władca Mursili II toczył w zachodniej Anatolii walki z królestwem Arzawa i najprawdopodobniej umocnił swoją pozycję militarną przez ufortyfikowanie wzgórza. Do naszych czasów jako pamiątka po tych wydarzeniach zachowały się słabo widoczne rzeźbienia na murach twierdzy.
Od tamtych czasów twierdza była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Najnowsza renowacja, przeprowadzona już za czasów Republiki Tureckiej, sprawiła, że mury twierdzy z oddali wydają się raczej białe, a nie, jak sugerowałaby jej nazwa, czarne.
Ze szczytu wzgórza rozciągają się wspaniałe widoki na miasto Afyon, ale osoby cierpiące na lęk wysokości powinny dobrze się zastanowić przed wejściem na sam wierzchołek wzgórza. Miejscami widok jest oszałamiający, a pod fragmentami murów rozciąga się przepaść.
Informacje praktyczne
Twierdza położona jest na wysokim wzgórzu, znajdującym się w zachodniej części Afyonu. Ścieżka prowadząca na teren twierdzy rozpoczyna się tuż przy Wielkim Meczecie Afyonu. Przed rozpoczęciem wspinaczki warto zaopatrzyć się w zapas wody pitnej, ponieważ wejście jest dość męczące - należy pokonać aż 570 stopni, wiodących na szczyt wzgórza. Podczas spaceru na szczyt pokonuje się wysokość około 200 metrów, a szczyt wzniesienia znajduje się aż 1230 metrów n.p.m.
Wstęp na teren twierdzy jest bezpłatny. Jeżeli planuje się wejście na twierdzę wieczorową porą, to warto wziąć pod uwagę fakt, że zarówno samo zamczysko, jak i ścieżka do niego prowadząca nie są oświetlone.