Twierdza w Ortahisar

Współrzędne GPS: 38.619999, 34.864201

Górująca nad miasteczkiem Ortahisar twierdza jest jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Została otwarta dla zwiedzających w 2013 roku po przeprowadzeniu intensywnych prac renowacyjnych. Co prawda jest mniej znana niż jej odpowiedniczka z Üçhisar, ale wysiłek włożony we wspinaczkę na szczyt zostanie sowicie wynagrodzony przez wspaniałe widoki rozciągające się z wierzchołka. Największe wrażenie wywierają na zwiedzających panoramy doliny baśniowych kominów - Hallacdere, oraz majestatyczny, ośnieżony szczyt wulkanu Erciyes, majaczący na horyzoncie.

Twierdza w Ortahisar

Zarys historii

Początki fortyfikacji w Ortahisar giną w mrokach dziejów. Z całą pewnością istniała tu twierdza w okresie bizantyjskim. Niektórzy badacze twierdzą, że powstała ona na fundamentach wcześniejszej budowli, z okresy hetyckiego. W czasach bizantyjskich Kapadocji strzegły trzy ważne twierdze. Pierwszą z nich był Başkale (czyli Główny Zamek) w Ürgüp, drugą - właśnie zamek w Ortahisar (dosłownie Środkowa Twierdza), a trzecią - zamek w Üçhisar (Trzecia Twierdza).

Twierdza w Ortahisar

W czasach nowożytnych skała, na której zbudowano twierdzę w Ortahisar i znana jako "największy baśniowy komin Kapadocji", ulegała stopniowej erozji. W 2004 roku twierdzę zamknięto dla zwiedzających z powodu wysokiego ryzyka wypadku. Wkrótce potem rozpoczęły się prace renowacyjne, mające na celu zabezpieczenie konstrukcji przed zawaleniem. Inżynierowie przeprowadzili badania sejsmiczne, a spękane ściany zostały wypełnione specjalnymi materiałami, mającymi chronić je przed dalszą erozją.

Twierdza w Ortahisar

W 2013 roku zamek ponownie otwarto dla turystów, którzy tłumnie ruszyli zdobywać jej szczyt. W zaledwie 23 dni twierdzę odwiedziły cztery tysiące osób. Obecnie, gdy urok nowości na turystycznej scenie Kapadocji już przeminął, twierdza jest zdecydowanie rzadziej odwiedzana. Większość wycieczek wybiera zwiedzanie twierdzy w Üçhisar - wyglądającej z zewnątrz bardziej spektakularnie i nieco łatwiejszej technicznie do zdobycia przez osoby o słabszej kondycji fizycznej.

Twierdza w Ortahisar

Informacje praktyczne

Twierdza w Ortahisar udostępniana jest zwiedzającym codziennie, w godzinach od 8 rano do 18 wieczorem. Bilet wstępu kosztuje 5 TL.

Twierdza w Ortahisar

Do zwiedzania twierdzy należy się przygotować, zakładając solidne buty chroniące przez poślizgiem oraz spodnie z długimi nogawkami. Na szczyt twierdzy wchodzi się prawie pionowymi drabinami, wąskimi korytarzami i przesmykami. Na samym szczycie zamontowano łańcuchy chroniące przed upadkiem w przepaść, ale uważajcie na siebie, zwłaszcza na najmłodszych podróżników.

Twierdza w Ortahisar

Dojazd

Transportem publicznym: Twierdza położona jest w centrum miasteczka Ortahisar. Dojazd do niego zapewniają dolmusze z Nevşehir i Ürgüp.

Samochodem: Ortahisar leży tuż przy trasie D302 z Nevşehir (15 km na zachód) do Ürgüp (6 km na wschód). Na terenie Ortahisar trasa ta krzyżuje się z drogą wiodącą z Göreme (5 km w kierunku północnym).

Twierdza w Ortahisar

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: