Ważna aktualizacja informacji dotyczącej wiz turystycznych do Turcji

Z początkiem roku 2015 uległy zmianie przepisy dotyczące długości okresu ważności paszportu przy podróży do Turcji. Jak podaje na swojej stronie Biuro Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji:

  • Podróżni podlegający obowiązkowi wizowemu do Turcji zobowiązani są posiadać paszport ważny co najmniej 60 dni od daty wygaśnięcia ważności wizy.
  • Podróżni zwolnieni z obowiązku wizowego do Turcji zobowiązani są posiadać paszport ważny co najmniej 60 dni od daty opuszczenia terytorium Turcji.
  • Podróżni posiadający zezwolenie na pobyt w Turcji zobowiązani są posiadać paszport ważny co najmniej 60 dni od daty wygaśnięcia zezwolenia na pobyt.

Jednocześnie przypominamy, że pomimo złożonej przez Premiera Republiki Tureckiej, J.E. Ahmeta Davutoğlu, obietnicy zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków, dokładny termin wprowadzenia w życie tego przepisu nie jest znany. Na razie obowiązują dotychczasowe przepisy wizowe. Na szczęście strona e-visa, za pośrednictwem której można się ubiegać o wydanie wizy, działa obecnie także w języku polskim.

Tradycyjne wizy w formie naklejek trzymają się mocno

Aktualizacja ze stycznia 2014

Jak donosi serwis informacyjny Rzeczpospolita oraz polskie MSZ, po raz kolejny w tym roku ulegną zmianie zasady wydawania wiz turystycznych do Turcji. Według informacji z końca zeszłego roku, od 11 kwietnia 2014 roku miały zniknąć wizy kupowane na przejściach granicznych w formie naklejek do paszportu. Zastąpić je miały wizy wydawane elektronicznie przez system E-visa. Jednakże rozwiązanie to budziło wiele wątpliwości, zarówno wśród turystów, od których oczekiwany był dostęp do internetu oraz karty kredytowej, jak i biur podróży, które obawiały się spadku zainteresowania Turcją jako kierunkiem wyjazdów wakacyjnych.

W dniu 31 stycznia 2014 roku tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało jednak o zmianie swojej decyzji. Zdecydowano o wprowadzeniu okresu przejściowego, który trwać ma przez cały sezon 2014. W okresie tym wizy turystyczne uzyskać będzie można zarówno na dotychczasowych zasadach, jak i przez system E-visa. Nowością mają być elektroniczne kioski, w których będzie można kupić wizę na lotniskach tureckich. Płatność w tych punktach ma być dokonywana zarówno kartami kredytowymi, jak i debetowymi.

Co więcej, strona turecka obiecuje, że do kwietnia 2014 portal E-visa otrzyma kolejne wersje językowe, wśród których znajdzie się także wersja polska (oprócz holenderskiej, norweskiej, niemieckiej, arabskiej i chińskiej.

Istnieje jednak pewien haczyk, mianowicie od 11 kwietnia 2014 roku koszt wizy turystycznej zakupionej na przejściu granicznym będzie wynosił 30 dolarów, 25 euro lub 20 funtów. Dotychczasowa cena (20 dolarów) będzie stosowana jedynie w przypadku ubiegania się o wizę za pośrednictwem portalu systemu E-visa. Z pewnością ma to zachęcić turystów do przetestowania nowego sposobu zakupu wiz.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

przepisy - przepisami...

przepis ( obietnica premiera TR ) o zniesieniu wiz wymaga decyzji parlamentu...

przepis zmieniający postanowienia o ważności paszportów wprowadził "ktoś" ukrywający się za plecami biura ambasady - został zmieniony decyzją - no właśnie - kogo ?