Waluta i targowanie się

 


Waluta turecka


 

Denominacja z 2005 roku

 

Turecka waluta to Nowa Lira Turecka (yeni türk lirası - YTL), która w styczniu 2005 roku zastąpiła Lirę Turecką (türk lirası - TL). Wymiana polegała na obcięciu sześciu zer, tak więc 1 YLT = 1 000 000 TL. Ponieważ przez wiele lat Turcy podawali ceny w milionach lirów, nadal w odpowiedzi na pytanie o cenę można usłyszeć "bir milyon" ("jeden milion"), co oznacza jedną nową lirę. Nowa lira dzieli się na sto nowych kuruszy (yeni kuruş - YKr), ale najdrobniejsze kurusze już wyszły z obiegu. Gdy próbowaliśmy zapłacić w sklepie z dokładnością do jednego kurusza, sprzedawcy z dziwną miną obejrzeli monetę, po czym ją nam oddali. Nawet w sieciowych supermarketach ceny są zaokrąglane do pięciu kuruszy w dół lub w górę, zgodnie z widzimisię kasjera.
Stary banknot turecki - awers

 

Aktualizacja - stan na 2009 rok

 

Od stycznia 2009 roku stosowany skrót YTL oznaczający nową lirę turecką został oficjalnie zastąpiony skrótem TL (lira turecka). Uznano bowiem, że nowa waluta nie jest już aż taką nowością. Jednocześnie wprowadzono do obiegu nową serię banknotów oraz monet, różniącą się od banknotów i monet wprowadzonych po denominacji w 2005 roku. Pieniądze z 2005 roku będą stopniowo wycofywane z obiegu, ale do końca 2009 roku nie powinno być problemów z ich użyciem. W latach 2010-2019 banknoty będzie można wymienić w Banku Centralnym Republiki Tureckiej oraz w Türkiye Ziraat Bankasi. Od roku 2020 stare banknoty oraz monety będą miały wartość jedynie kolekcjonerską.

Zobaczcie galerię banknotów tureckich.

Przeczytaj również o historii waluty tureckiej.

 

Realia płatności lirami

 

W praktyce, w zależności od miejsca, na określenie waluty tureckiej, stosowane są różne skróty, zarówno YTL, jak i TL, a nawet, zwłaszcza na wschodzie kraju, nieśmiertelny milyon, oznaczający, przypomnijmy dawny 1.000.000 lirów, a więc obecnie zaledwie jedną lirę.

Banknot 100-lirowy

Niezłą łamigłówką może być napotykana gdzieniegdzie kwota "500" lub słownie beş yüz, będąca skrótem myślowym od 500 tysięcy (oczywiście starych lirów). Należy wówczas zapłacić 50 kuruşy.

W oznaczeniach międzynarodowych, według standardu ISO 4217, symbol waluty tureckiej to TRY. Może się nam on przydać przykładowo podczas sprawdzania kursów walut przed wyjazdem do Turcji.

W wielu popularnych wśród turystów regionach Turcji możliwe jest również płacenie walutą obcą, zwłaszcza euro, amerykańskimi dolarami i brytyjskimi funtami.

Dolary czy euro? Sprawdź jaką walutę najkorzystniej zabrać ze sobą do Turcji.


Ponadto w bardzo wielu miejscach możliwe jest dokonywanie płatności kartami płatniczymi, zwłaszcza wydanymi przez Visa lub MasterCard. Takie rozwiązanie ma oczywiście wiele zalet, ale istnieją w jego przypadku pewne pułapki związane z przewalutowaniami, których trzeba być świadomym.

Czy opłaca się płacić kartą? Sprawdź jaka forma płatności jest najkorzystniejsza.


Powrót do spisu treści


Targowanie się


Próbować swoich sił w targowaniu w Turcji zawsze można, a często wręcz wypada. Natomiast osobiście nie spotkałam się z negocjacjami cenowymi w dużych sieciowych supermarketach (przykładowo w Migrosie), w dyskontach (Dia, BIM), aptekach (zwłaszcza jeżeli chodzi o ceny leków, a nie kosmetyków), w dolmuszach (ceny i tak są śmiesznie niskie), autobusach miejskich (ceny ustalone z góry), w metrze, na promach, no i o wizę wjazdową też się nam raczej nie uda potargować.

Dla zaawansowanych podróżników przedstawiamy mini-rozmówki sklepowe, wielce pomocne w zbijaniu ceny:

  • (nazwa produktu) kaç para/lira? - ile kosztuje (nazwa produktu)
  • Çok pahalı - bardzo drogo
  • Bedava - gratis (znany slogan reklamowy głosi "Bir alana, bir bedava" - "Jeden towar kupiony, drugi gratis")
  • Türkiye çok güzel! - Turcja jest piękna! (pomaga nawiązać nić porozumienia ze sprzedawcą, ponieważ Turcy to wielcy patrioci)
  • (nazwa miasta) çok güzel! - (nazwa miasta) jest piękny! (pomaga jeszcze bardziej, o ile znamy miasto pochodzenia sprzedawcy, bo Turcy to wielcy patrioci lokalni, ale w tym przypadku warto naprawdę znać komentowane miasto, aby zyskać na wiarygodności).

Powrót do spisu treści