The Western Shores of Turkey

Autor: 

John Freely

Wydawnictwo: 

Tauris Parke Paperbacks

Rok wydania: 

2004

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

30 TL

Rodzaj książki: 

przewodnik

The Western Shores of TurkeyThe Western Shores of Turkey to książka, którą trudno jednoznacznie zaklasyfikować. Opis podróży, jakie autor odbył wzdłuż wybrzeży Morza Egejskiego i Śródziemnego, przeplatany jest bogato informacjami historycznymi, cytatami z literatury klasycznej oraz ciekawostkami dotyczącymi Turcji współczesnej.

Pierwszym zastosowaniem, jakie przychodzi do głowy podczas lektury, jest wykorzystanie książki jako nietypowego przewodnika po Turcji zachodniej i południowej. Czytając o podróżach autora aż chce się podążyć jego śladami i spojrzeć na odwiedzane miejsca z jego perspektywy. Jest to spojrzenie niezwykłe, pełne wiedzy i zrozumienia dla burzliwych dziejów tego zakątka świata. Nawet miejsca wydawałoby się najlepiej poznane i odwiedzane przez miliony turystów, takiej jak Efez czy Pamukkale, kryją w sobie tajemnice i niespodzianki, dla których warto do nich, jak się okazuje, powrócić.

Jednakże książka jest więcej niż przewodnikiem, to fascynująca opowieść o historii Turcji, a jednocześnie reportaż wnikliwego obserwatora, który w tym kraju spędził sporą część życia. Ponieważ jego podróże były od siebie oddalone w czasie o ćwierć wieku, opowieść jest także zapisem zmian, jakie przeszła Turcja w tym okresie czasu. Osoby, które znają Turcję od strony tętniących całodobowym życiem kurortów, takich jak Marmaris, Bodrum czy Side, z niedowierzaniem przyjmą opisy sennych miasteczek i wiosek rybackich, jakimi te miejscowości były jeszcze całkiem niedawno.

Książka podzielona jest na 23 rozdziały, opisujące kolejne etapy podróży, od cieśniny Dardanele, poprzez wybrzeże egejskie, Licję, Pamfilię, Cylicję aż po "jasną koronę Orientu" czyli Antakyę. Pomocnymi dla czytelnika dodatkami są, znajdujące się na końcu tomu, chronologia dziejów Azji Mniejszej, słowniczek zwrotów tureckich, słownik architektoniczny oraz rozbudowana bibliografia i indeks.