Wielki Meczet w Diyarbakır

Współrzędne GPS: 37.912224, 40.235798

Położenie w mieście: 

Wielki Meczet (tr. Ulu Camii) w Diyarbakır jest najstarszym i jednym z najważniejszych meczetów na terenie całej Anatolii, a nawet na całym świecie.

Kolumnada Wielkiego Meczetu w Diyarbakır Kolumnada Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Po zdobyciu w 639 roku Diyarbakır, przez Arabów wyznających islam, lokalny bizantyjski kościół świętego Tomasza został przekształcony w meczet. W 1091 roku Malikszah I, sułtan Wielkich Seldżuków, nakazał lokalnemu zarządcy o imieniu Maidud Davla, rozbudowę i naprawę tej budowli. Sułtan Malikszah I zapisał się zresztą w historii jako mecenas nauki i sztuki, finansując wiele budowli publicznych.

Brama Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Brama Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Prace nad Wielkim Meczetem w Diyarbakır zakończono już w 1092 roku. Styl, w jakim wykonano przebudowę, przywodzi na myśl Meczet Umajjadów w Damaszku, który stanowił wzór dla budowniczych z Diyarbakır. Dzięki tym wpływom w Anatolii wprowadzono elementy syryjskiej architektury oraz sztuki dekoracyjnej.

Detale ozdobne Wielkiego Meczetu w Diyarbakır Detale ozdobne Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Na portalu meczetu wyrzeźbiono dwa lwy atakujące dwa byki. Na meczet składa się kompleks budynków zbudowanych wokół dziedzińca długiego na 63 metry i szerokiego na 30 metrów. Fasada dziedzińca jest ozdobiona dwukondygnacyjną kolumnadą po stronach wschodniej, południowej i zachodniej, a po stronie północnej kolumnami na wysokości jednej kondygnacji. Zachodnia część fasady, przebudowana w latach 1117 - 1125 po trzęsieniu ziemi i pożarze, wykorzystuje kolumny i inne elementy konstrukcyjne z teatru z czasów rzymskich.

Dziedziniec Wielkiego Meczetu w Diyarbakır Dziedziniec Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Meczet składa się z sali modlitwy, która znajduje się w południowej części dziedzińca. Wysoki dach centralnej sali został skonstruowany z drewnianego obelkowania, wspieranego na rzędach kamiennych filarów o prostokątnym przekroju.

Podest modlitewny Wielkiego Meczetu w Diyarbakır Podest modlitewny Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Częścią kompleksu jest również medresa Mesudiye z 1193 roku oraz medresa Zinciriye z 1189 roku. Ta ostatnia nie jest jednak połączona bezpośrednio z centralnym dziedzińcem. W centrum wspomnianego dziedzińca stoi fontanna ablucyjna (tr. şadırvan) z czasów osmańskich, a dokładniej z 1849 roku.

Fontanna ablucyjna Wielkiego Meczetu w Diyarbakır Fontanna ablucyjna Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Historia przebudowy i rozbudowy kompleksu meczetowego została zapisana w formie zdobiących budowlę inskrypcji w piśmie kufickim - najstarszej formie arabskiej kaligrafii. Cechą wyróżniającą Wielki Meczet w Diyarbakır są również bogate rzeźbienia i zdobienia kolumn otaczających dziedziniec. Arkada po stronie zachodniej zawiera ponadto najstarszy istniejący przykład zastosowania w architekturze tzw. załamanego łuku.

Zegar słoneczny na dziedzińcu Wielkiego Meczetu w Diyarbakır Zegar słoneczny na dziedzińcu Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Obecnie meczet może pomieścić około 5000 wiernych. Przez niektórych uważany jest za piątą najświętszą świątynię w świecie islamu. Warto wspomnieć, że miasto Diyarbakır położone jest na 40 południku półkuli wschodniej, tak samo jak Mekka.

Detale ozdobne Wielkiego Meczetu w Diyarbakır Detale ozdobne Wielkiego Meczetu w Diyarbakır

Przeczytacie więcej o samym mieście Diyarbakır.


Odpowiedzi

Ulu Cami jest aktualnie w

Ulu Cami jest aktualnie w remoncie, tzn. podczas mojej wizyty był czynny, ale od strony głównej ulicy (Gazi Cd.) zasłonięty płachtami przykrywającymi rusztowania.

Ulu Camii

A zdjęcia jakieś nam tu zapodasz z Diyarbakiru? Czekamy z niecierpliwością!

A właśnie że Ulu Cami

A właśnie że Ulu Cami, przez jedno 'i' na końcu :) Bo nazwa jest przymiotnikowa.

Zdjęć z Diyarbakiru mam mniej niż chciałbym, bo wysiadły mi baterie w aparacie, a ładowarka została w zaginionym bagażu :( Ale trochę mam. Dzisiaj postaram się coś wrzucić.

Ulu Camii

A ja się będę upierać przy dwóch 'i'. Chyba, że sami Turcy nie wiedzą, co piszą (vide np. turecka Wikipedia pod hasłem Ulu Camii).

No dobra, żaden ze mnie

No dobra, żaden ze mnie specjalista od języka tureckiego i nie powinienem się za bardzo upierać, ale 'ulu' znaczy 'wielki' i wydaje mi się, że to nazwa tego samego typu co Yeni Cami albo Yeşil Cami. A hasło w Wiki jest zatytułowane "Diyarbakır Ulu Camii" - chyba dodanie nazwy miasta zmienia nazwę z przymiotnikowej w taką typową rzeczownikową, która wymaga końcówki dzierżawczej (czyli drugiego i). Ale już w sumie sam nie wiem; guglując, znajduję pisownię i taką i taką, i to szukając na stronach tureckich.

Czy jest na sali jakiś filolog turecki?