Yatağan

Region: 

Yatağan to miasto położone w rejonie Turcji egejskiej, w prowincji Muğla, w sercu starożytnej Karii. Obecnie najbardziej znane jest ze zbudowanej w 1976 roku elektrowni opalanej węglem brunatnym, która od wielu lat znajduje się na celowniku organizacji Greenpeace. Trudno polecać je jako atrakcję turystyczną, chociaż stanowi niezłą bazę wypadową do zwiedzania części Karii. Ponadto wielu Polaków ciepło wspomina te okolice, w których spędzili sporo czasu podczas budowy i rozruchu tamtejszej elektrowni.

Elektrownia w Yatağan

Informacje praktyczne

Najlepszą opcją noclegową w Yatağanie jest hotel Hürtur (tel. 0 90 252 572 68 44) położony na terenie stacji benzynowej Petroturk, przy drodze prowadzącej z Yatağanu do Muğli.

Hotel Hürtur

W 2012 roku za pokój 3-osobowy płaciliśmy 90 TL. W pokoju była łazienka, klimatyzacja i lodówka, a w cenę wliczone było smaczne śniadanie. Przy hotelu działa restauracja podająca dania kuchni tureckiej.

Co warto zobaczyć: 

Właściwie nie ma tu wiele do zobaczenia. Można podziwiać panoramę elektrowni, spróbować dostrzec Atatürka sportretowanego w szczególny sposób, zobaczyć pomnik hutnika.

Pomnik hutnika

Przede wszystkim warto powłóczyć się uliczkami miasta i chłonąć atmosferę małej mieściny, gdzie niewiele się dzieje, i gdzie turyści, oprócz tych najbardziej zawziętych wędrowców w sandałach, nie docierają.

Yatagan - pocztówka z lat osiemdziesiątych

Natomiast prawdziwe perełki dla miłośników historii antycznej kryją się tuż przy miasteczku. Przede wszystkim warto pamiętać o unikalnej Stratonikei oraz o sanktuarium bogini Hetake w Laginie. Dodatkowo miłośników archeologii miło zaskoczy miejscowość Turgut, w której podczas wykopalisk w Laginie mieszkał 'ojciec tureckiej archeologii' Osman Hamdi Bey.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: z Afyonu (6 godzin jazdy), Ankary (9,5 godziny), Antalyi (5,5 godziny), Aydinu (1,5 godziny), Bodrum (2,5 godziny), Bursy (8 godzin), Dalamanu (2,5 godziny), Fethiye (3,5 godziny), İzmiru (2,5 godziny), Manisy (4 godziny), Muğli (30 minut), Stambułu (11,5 godziny).

Samochodem: ze stolicy regionu czyli Muğli z kierunku południowo-wschodniego prowadzi do Yatağanu droga D550 (27 km). Tą samą trasą można jechać dalej na północ, w kierunku na Aydin (73 km).

Z wybrzeża egejskiego, z Bodrum dojechać można do Yatağanu drogą D330 (84 km).

Panorama Yatağanu

Powiązane artykuły: