Zamek Ginolu

Współrzędne GPS: 41.965778, 34.165550

Zamek Ginolu położony jest nad Morzem Czarnym, w zachodniej części miejscowości Çatalzeytin, w prowincji Kastamonu. Według źródeł archeologicznych i historycznych szacuje się, że jego teren był zamieszkany od V wieku p.n.e., ale nie można ustalić daty budowy samego zamku.

Zamek Ginolu

Szacuje się, że twierdza została wzniesiona w okresie od IX do XI wieku n.e. Zamek Ginolu odegrał znaczącą rolę podczas okresu kolonizacji weneckiej i genueńskiej. W czasach osmańskich był z pewnością rozbudowywany i naprawiany.

Zamek Ginolu

Zamek wspominany jest w liście do Tamerlana, datowanym na lata 1403 -1406, napisanym przez Ruy Gonzalez de Clavijo. Wspomina on potężną twierdzę, której muzułmański władca o imieniu Isfandiyar płaci trybut Tamerlanowi. Zamek w tamtym czasie otaczały lasy, z których pozyskiwano najlepsze drewno do konstrukcji łuków.

Zamek Ginolu

Twierdza góruje nad wybrzeżem Morza Czarnego, wznosząc się nad pięknym naturalnym portem położonym po jego wschodniej stronie i małą zatoką z kamienistą plażą po stronie zachodniej.

Zamek Ginolu

W pobliżu zamku znajduje się niewielkie współczesne osiedle domków jednorodzinnych. Z twierdzy rozciągają się piękne widoki na Morze Czarne i jego wybrzeże.

Port widziany z zamku Ginolu

Zamek znajduje się obecnie w dość opłakanym stanie, jego zwiedzanie utrudniają kolczaste krzewy i spróchniałe kładki, które w każdym momencie grożą załamaniem pod krokami nieoczekiwanych tu gości. Widać, że przeszedł częściowe prace renowacyjne, z nieznanych przyczyn zarzucone. Wstęp do zamku jest darmowy.

Zamrk Ginolu

Ważna informacja dla osób poszukujących więcej szczegółów o zamku Ginolu - według różnych źródeł twierdza nosiła również następujące nazwy: Cimolis, Cinolis, Kimolis, Kinolis, Qinoli, Quinori oraz Quinopoli.

Zatoczka po zachodniej stronie zamku Ginolu

Dojazd

Samochodem: Jadąc z kierunku wschodniego, należy przejechać 106 km od Sinop trasą 010 wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Jadąc tą samą trasą od zachodu 45 km dzieli zamek Ginolu od miasta İnebolu. Uwaga: kierunkowskaz wskazujący zjazd z głównej trasy na zamek pojawia się tylko raz, tuż przez samym zjazdem!

Zamek Ginolu