Położenie w mieście:
Górująca nad Şanlıurfą twierdza (tr. kale lub hisar) położona jest na wzgórzu Damlacık, na południowy-zachód od centrum miasta. Z tego punktu rozpościera się najwspanialszy widok na miasto, w tym na kompleks meczetowo-parkowy Dergah oraz Gölbaşı - stawy z karpiami, wiążące się z legendą o proroku Abrahamie.
Więcej na temat legendy o proroku Abrahamie dowiecie się z artykułu o Şanlıurfie.
Historia powstania twierdzy ginie w mrokach dziejów. Już najdawniejsi znani archeologom osadnicy w tym regionie - Huryci - zbudowali na wzgórzu fortecę około 3500 roku p.n.e. Obecnie istniejące pozostałości murów są jednak znacznie młodsze. Według różnych źródeł pochodzą z czasów hellenistycznych, bizantyjskich lub z okresu krucjat. Najprawdopodobniej zamek powstał w III wieku n.e., o czym świadczą dwie zachowane kolumny w stylu korynckim. Cześć murów została natomiast wzniesiona w 814 roku n.e. przez Abbasydów - sunnicką dynastę rządzącą imperium muzułmańskim ze stolicą w Bagdadzie.
Obecnie tradycja muzułmańska ściśle wiąże zamek w Şanlıurfie z legendą o Abrahamie. Z terenu twierdzy prorok miał zostać zrzucony na obszar znany obecnie jako Gölbaşı przez króla Nimroda. Nimrod znany jest z Biblii jako założyciel Babilonu oraz inicjator budowy wieży Babel. Na terenie Şanlıurfy znajdował się jego pałac. Dwie kolumny korynckie stojące nad urwiskiem znane są jako 'tron Nimroda' - alegoryczne 'rządy zła' lub 'katapulta Nimroda' - służąca do wystrzelenia Abrahama w ogień.
Podobno powodem, dla którego kolumny zachowały się do naszych czasów, był fakt, że identyfikowano je jako dzieło szatana i żaden władca podbijający Urfę nie ośmielił się ich obalić. W rzeczywistości kolumny posiadają inskrypcje w języku syriackim (czyli syryjskim), który był dialektem wschodnio-aramejskim. Język syriacki służył jako język liturgiczny chrześcijaństwa na terenie Bliskiego Wschodu i wyszedł z użycia po podboju tych terenów przez Arabów w VIII wieku n.e. Owe inskrypcje na kolumnach mogą więc świadczyć, że była to część kościoła wczesnochrześcijańskiego.
Aby zwiedzić teren twierdzy należy wspiąć się po schodach z terenu Balıklıgöl lub przejść tunelem wykutym w skale. Pierwsza trasa jest dłuższa, ale oferuje malownicze widoki na Şanlıurfę.
Bilet wstępu na twierdzę kosztuje 3 TL, a godziny otwarcia to 8:00 - 20:00.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz