Wyprawy

Zwiedzanie to ta część podróżowania, która najbardziej interesuje turystów w sandałach. Natomiast preferencje co do tego, co warte jest odwiedzenia, bywają mocno zróżnicowane.

Prawie każdy turysta w sandałach pragnie odwiedzić słynne ruiny starożytnych miast, których w Turcji jest tak wiele, że nie sposób ich zliczyć. Ich budowniczymi byli między innymi Hetyci, Grecy i Rzymianie, ale nie oni jedyni. Rozmaite cywilizacje następowały tu po sobie w zawrotnym tempie, lub koegzystowały, tworząc niepowtarzalną mozaikę kulturową.

Przeczytaj więcej o starożytnych miastach.


Jeżeli bardziej interesuje nas średniowiecze lub historia nowożytna, to również nie będziemy rozczarowani. W Turcji można podziwiać zabytki pochodzące z każdego okresu dziejów - od prehistorii po nowożytność. 

Popularnym wyborem są cuda przyrody tureckiej - od przepięknych wodospadów, poprzez słone jeziora i półpustynne obszary Południowo-Wschodniej Anatolii, aż do wysokich gór.

Przeczytaj więcej o cudach natury, wodospadach i górach.


Niespodziewanie ciekawe może okazać się odwiedzenie meczetów, muzułmańskich świątyń, które wykazują się nadzwyczajnym zróżnicowaniem architektonicznym. Warto zatrzymać się choć na moment, aby podziwiać potęgę Błękitnego Meczetu w Istanbule, zadumać nad minioną potęgą Osmanów w Zielonym Meczecie w Bursie, czy dać się zaskoczyć nowoczesnym kształtom meczetu w Bodrum. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu podstawowych zasad, które obowiązują przy odwiedzaniu miejsc kultu religijnego świata islamu.

Przeczytaj więcej o tureckich meczetach, w tym o Błękitnym Meczecie oraz o Zielonym Meczecie.


Bardzo przyjemną odmianą zwiedzania jest włóczenie się po zaułkach miast - wielkich metropolii, znanych kurortów czy zapomnianych nieco sennych miasteczek Centralnej Anatolii. A może odważymy się na wyprawę na daleki wschód Turcji?

Dowiedz się więcej o dużych i małych miastach Anatolii.


Wreszcie, zmęczeni zwiedzaniem, podróżnicy chętnie zdejmują sandały, aby zanurzyć stopy w ciepłych i czystych wodach jednego z czterech mórz, które oblewają Turcję: Egejskiego, Śródziemnego, Marmara i Czarnego oraz aby zalec na piaszczystej plaży w cieniu palm i fikusów.

Przeczytaj więcej o tureckich plażach oraz poznaj sekrety nadmorskich i śródlądowych regionów Turcji.


Osoby, którym brak śmiałości, by samodzielnie odkrywać piękno Turcji zapraszamy do zapoznania się z opisami wycieczek fakultatywnych, z których można skorzystać podczas wczasów w jednym ze znanych kurortów oraz z trasami wycieczek objazdowych, oferowanych przez polskie biura podróży oraz z naszymi propozycjami tras, które mogą stanowić inspirację do niezależnego zaplanowania sobie wakacji w Turcji.

Przeczytaj więcej o wycieczkach fakultatywnych z kurortów oraz zapoznaj się z trasami wycieczek objazdowych.


Odpowiedzi