Ciekawostki o Turcji

Turcja to niezwykły kraj leżący częściowo na kontynencie europejskim i azjatyckim. Skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawych miejsc. Odwiedziny w tym kraju to nie tylko przygoda kulturalna, ale także poznanie nowych smaków. Poznaj ciekawostki o Turcji, o których nie miałeś pojęcia.

Stambuł to nie tylko największe miasto w Turcji, ale także jedno z dwóch miast na świecie, którego terytorium leży na dwóch kontynentach. Drugie mieści się w Rosji.

W wielu budynkach ogólnodostępnych na suficie można zauważyć czarną strzałkę. Owa strzałka wskazuje kierunek do Mekki.

Kojarzysz film o Batmanie? Co prawda główny bohater nie pochodził z Turcji, jednak ten kraj ma z nim coś wspólnego. Mianowicie nazwę miasta. Batman leży w południowo-wschodniej Turcji. Piastujący urząd burmistrza Hüseyin Kalkan ogłosił, że planowane jest wytoczenie pozwu autorom filmu, a także firmie produkującej oficjalne zabawki związane z Batmanem. Argumentem ma być nielegalne użycie nazwy miasta Batman. Ponoć nie zostało to uzgodnione z władzami. Jak się można domyślić wygranie sprawy jest mało realne.

Jednym z najczęściej wypijanych napojów w tym kraju jest herbata. Przyrządzana jest ona w specjalny sposób i podawana w małych szklankach. Należy ją parzyć przez blisko dziesięć minut, zaś w następnym kroku rozcieńczyć wrzątkiem i dodać cukru. Znacznie rzadziej spożywane jest piwo. Co więcej, z uwagi na religię jest ono trudno dostępne i dość drogie.

W Polsce dzieci obchodzą swój dzień 1 czerwca, zaś w Turcji ten dzień przypada na 23 kwietnia. Co więcej, tego dnia prawie wszyscy mają wolne. Zamykane są szkoły, zaś osoby zatrudnione w urzędach mają wolne od pracy.

Daniem, które nie istniałoby bez Turcji jest kebab. Można go dostać praktycznie na całym świecie, jednak tylko w tym kraju smakuje tak wyjątkowo. Głównym składnikiem tego przysmaku jest baranina lub jagnięcina. Niektórzy podają wersje z kurczakiem. Dość często do jego wnętrza podawane są frytki. W przeciwieństwie do tych serwowanych w Polsce, sosy są rzadko używane. Będąc w Turcji warto także spróbować innych tradycyjnych potraw, takich jak borek, czy kumpir.

Artykuł powstał w oparciu o tekst Turcja ciekawostki. To państwo skrywa znacznie więcej tajemnic, niż tutaj zawarto.

Fora: 

Ciekawostki

Następny krok proponuję - ciekawostki na litery alfabetu.

A - jak Ankara, stolica Turcji. Leży w azjatyckiej części Turcji i ma połączenia lotnicze z wieloma miastami w kraju i na świecie...

I tak dalej takie ciekawostki dla przedszkolaków.