Góry

 

Turcja to górzysty kraj, wysokich szczytów ma niemało i pewnie dlatego panuje pewien bałagan w klasyfikacji najwyższych szczytów tego kraju. Czas sprostować często powtarzane schematy, np tu: https://podroze.travelizer.pl/turcja/zdobywamy-gory-5-najwyzszych-szczytow-turcji (Wulkan Süphan Dagi o wysokości 4058 m n.p.m. to drugi pod względem wysokości szczyt Turcji.) albo tu: www.ararattrek.pl (Zapraszamy na Wyprawę Süphan Dagi i Agri Dagi - dwa najwyższe szczyty Turcji, która jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą się zaaklimatyzować przed wejściem na Ararat (5137 m n.p.m.) i przy okazji zdobyć drugi co do wysokości szczyt w Turcji - wulkan Süphan Dagi (4058 m n.p.m.), czy też tu: http://www.voyager64.com (Najwyższym szczytem jest jednocześnie najwyższy szczyt Turcji - wygasły wulkan Ararat (Ağrı) - 5136 m n.p.m., przykryty czapą wiecznych śniegów. Drugie miejsce pod względem wysokości zajmuje Süphan Dağı (4434 m n.p.m.). Albo nawet tu:http://www.geonames.org/TR/highest-mountains-in-turkey.html - drugi jest Mount Süphan .. Specjalistyczny http://peakery.com/region/turkey-mountains/?order=-elevation ma jeszcze inne dane - Mt. Suphan jest piątym najwyższym szczytem w Turcji !

A może wystarczy sięgnąć do Wikipedię ?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mountains_in_Turkey na drugim miejscu stawia Gelyansın or Uludoruk (Reşko Tepesi) 4134 m, a Süphan 4058 m na trzecim. Podobnie https://simple.wikipedia.org/wiki/List_of_mountains_in_Turkey, ale porównanie tabel uwidacznia różnice na dalszych pozycjach …

Zatem sięgnijmy po mapy: Turkey Michelina z 2012 r. (?) podaje wysokość Suphan Dagi – 4434 m a w paśmie Hakkari zaznacza szczyty Uludoruk 4.135 m i Buzul Dagi 4116 m.

Mapa Türkei wydana przez ADAC w 2011 r. określa wysokość Suphan Dagi na 4058 m, a w paśmie Buzul Dagi zaznacza szczyty Uludoruk 4135 m oraz Cilo Dagi 4116 m.

Na specjalistycznym http://www.adiyamanli.org/mountaineering_turkey.htm zamieszczono plan Cilo Mountain na którym oprócz Uludoruk 4136 m i Erinc 4116 m (= Buzul Dagi?) wskazano kilka innych szczytów o wysokości plasującej je w czołówce gór Turcji.

Jak zatem wygląda klasyfikacja najwyższych szczytów Turcji ???

Czy wierzyć Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mountains_in_Turkey

Büyük Ağrı (Mount Ararat) 39°42′09″N 44°18′00″E

5137

Ağrı

Gelyansın or Uludoruk (Reşko Tepesi) 37°29′09″N 44°00′18″E

4134

Cilo-Sat

Süphan 38°55′54″N 42°50′03″E

4058

Kaçkar Dağı 40°50′12″N 41°09′48″E

3932

Kaçkarlar

Erciyes (Mount Erciyes) 38°32′06″N 35°27′03″E

3916

Central Anatolia Region

Küçük Ağrı (Lesser Ararat, Little Ararat, Mount Sis) 39°39′N 44°24′E

3896

Ağrı

Handeyade (Catalkaya, Samdi) 37°19′N 44°15′E

3794

Cilo-Sat

Kızılkaya (tr)

3767

Aladağlar

Büyük Demirkazık (Greater Demirkazık) 37°47′51″N 35°09′33″E

3756

Aladağlar

Kısara

3752

Cilo-Sat

Mazanı

3725

Cilo-Sat

Tak czy inaczej, Suphan Dagi nie jest drugim co do wysokości szczytem Turcji, c.b.d.u.

Fora: 

Mt Cilo

Dla potwierdzenia, że są takie góry w Turcji - poza Araratem -które mają lodowceCilo Dagi

Góry

Muszę przyznać, że tureckie góry są całkiem wysokie, nie wiedziałam, że znajdują się tam takie szczyty. vinsten 

Tylko szlakow jak na lekarstwo

Nie wiem na ile zmienilo sie, ale 4 lata temu oznakowan sie nie uswiadczylo poza paroma wyjatkami. Turczynka opowiadala mi tez, ze w  Taurus chodza z mezem tylko z przewodnikiem. Slynny szlak licyjski (a to zadne gory przeciez) wola o pomste do nieba w temacie oznakowan i gdzies juz tu pisalam, ze wiekszosc spotkanych osob pytala ze smiechem "A ile razy sie zgubiliscie?". Gory maja cudne i zupelnie niewykorzystane. Moze cos sie dzieje w tym temacie bo po 4 latach nieobecnosci w Stambule zaskoczyla mnie ilosc ludzi joggingujacych, jezdzacych rowerami, a i ilosc fitnessclubow wydala mi sie wieksza. Moze i szlaki gorskie juz sie wytyczaja?

szlaki

Sądząc po mapach to tylko Góry Pontyjskie są popularne i "deptane". Jak popatrzyć na satelitę google to widać ścieżki, może są oznakowane. Nie byłem nie wiem. Ale ciekawi mnie, czy Turcy chodzą turystycznie po górach. Myślę o grupowych "rajdach", wycieczkach, zdobywaniu, GOT-ach itp.

Góry Pontyjskie i inne tureckie ...

A czy funkcjonuje tam odpowiednik naszego PTTK - wydającego stosowne legitymacje górskie a tym samym nadający uprawnienia...

Jaka jest - o ile jest sytuacja z schroniskami górskimi ?

To są pytania - jakie kiedyś zadał mi krajowy wędrownik górski. 

A bo to warto sie meczyc?

Z tego co wiem sa jakies kluby wspinaczkowe. Ale jaka to skala, nie mam pojecia. Babeczka, ktora mi to opowiadala wspominala tez o grupach ludzi, ktorzy lubia czasem pochodzic. Jesli sa przewodnicy tzn. ze sa tez klienci.

Nie chcialabym uogolniac, ale na ile poznalam Tureckie towarzystwo, przemeczac sie nie lubia. A i meczliwosc podczas przechadzek pod gorki zaobserwowalam wzmozona. Widac jednak tendencje wzrostowa w temacie sportu wiec moze i tu cos sie ruszylo. Co do odpowiednika PTTK... no bardzo bym sie zdziwila, przynajmniej nie w takim wydaniu i skali jak w Polsce. 

Męczarnie

Fakt, góry są męczliwe. Dlatego górale w góry nie chodzą dla przyjemności, tylko dla dutków. Wodzą ceprów po wierchach i za tę ciężką pracę biorą wynagrodzenie. To cepry lubią się męczyć - chodząc po górkach - dla przyjemności. Tak jest we wszystkich górach, no może poza Górami Bukowymi w Szczecinie :)

W Turcji spotykałem grupy wycieczkowe w obiektach zabytkowych i muzeach (nie zawsze mogłem stwierdzić czy to byli Turcy) ale nie widziałem takich "złazów" turystycznych młodzieży tureckiej na Nemrut posągowej i Nemrut (Nemrud?) kraterowej, ani na Uludagi w Bursie, ani na Tahtali. Chyba to jest sprzeczne z ich mentalnością albo i religią? Gdyby u nas były takie góry, to nie byłoby gdzie szpilki wcisnąć (jak na Giewoncie) !