Nocna jazda autobusem po Turcji

Czy bezpieczne jest podróżowanie autobusami po Turcji nocą czy lepiej trasy 10 godznne pokonywać za dnia?

Jakiego przewoznika najlepiej wybierać?

Czy często są robione przerwy w trakcie jazdy?

Na co zwracać uwagę?

Dzięki z góry za info

Fora: 

Nocny autokar

Jeździliśmy tak wielokrotnie, było bezpiecznie i wygodnie. Wybór przewoźnika nie ma dużego znaczenia, bierze się ten autokar, który jedzie w danym kierunku o wybranej godzinie. Przerwy są co 3-4 godziny, takie na zjedzenie czegoś i toaletę. Można zwrócić uwagę na wybór miejsca w autokarze - najgorsze są z samego tyłu i nad kołami.

Jeździłem samotnie nocnymi

Jeździłem samotnie nocnymi autobusami. Jest bezpiecznie.

Co do przewoźników to na otogarze w Stambule jest 168 agencji sprzedających bilety, każda sprzedaje bilety innego przewoźnika, a niektóre z nich obsługują po kilku różnych, więc na oko liczba wszystkich przewoźników może sięgać tysiąc.

Nie każdy nawet duży przewoźnik obsługuje wszystkie trasy, więc po prostu wybierasz tego, który jedzie w interesującym cię kierunku. Tak robiłem i zawsze wszystko było ok. Z powodu dużej konkurencji wszystkie autokary są bardzo dobre, a w porównaniu z polskimi wręcz luksusowe.

Z ilością agencji to może bym

Z ilością agencji to może bym się i zgodził ale przwoźników (krajowych, międzymiastowych) to nie ma tyle - bo agencje sprzedają albo jednej firmy albo kilku.

Luksusowe może i są w porównaniu do PKSów ale najlepsze z nich są takie jak Polski Bus albo dorównują do niego. To że w oparciach jest TV (odbiera strasznie i same reklamy w ichniej tv) jeszcze nie świadczy o luksusie. Jeżdżą bardzo często więc są szybko wysłużone.

Autobusy oczywiście są wygodnym środkiem transportu ale stają się coraz droższe - może przez inflację a może też i przez napływ turystów? Trasa Denizli (Pamukkale) - Goreme (Kapadocja) we wrześniu 2012 kosztowała 50 TLY  (90-100 zł) za 600km.

Ceny biletów autokarowych

Ja bym jednak za wysokie ceny biletów obwiniała zatrważająco wysokie ceny paliwa :( Większość pasażerów tureckich autokarów to jednak nie turyści, a ludzie miejscowi, może poza trasami takimi jak Pamukkale - Kapadocja ;) Co do wysłużenia, to często jeździliśmy całkiem nowymi modelami, wyprodukowanymi np. rok wcześniej i wcale nie były wysłużone. Z reguły im większy i bardziej renomowany przewoźnik, tym autokar lepszy stanie i komfort jazdy też (oczywiście cena to odzwierciedla). Chciałabym, żeby w Polsce istniała tak dobrze rozwinięta sieć komunikacji autokarowej, co w Turcji, bo jeden PolskiBus wiosny nie czyni...

"Z ilością agencji to może

"Z ilością agencji to może bym się i zgodził ale przwoźników (krajowych, międzymiastowych) to nie ma tyle - bo agencje sprzedają albo jednej firmy albo kilku."

Mało która agencja sprzedaje bilety jednego przewoźnika. Większość ma po kilku, nawet powyżej pięciu, a 168 agencji przemnożone przez liczbę przewoźników daje liczbę zbliżoną do tysiąca.

"Luksusowe może i są w porównaniu do PKSów ale najlepsze z nich są takie jak Polski Bus albo dorównują do niego."

Polski bus ma na pokładzie internet, ubikację i nic poza tym. W dodatku dużo mniej miejsca na nogi (mniejsze odleglości między siedzeniami). W każdym tureckim autobusie jest chociażby steward, który serwuje napoje. Czasem również jakiś mały posiłek, a po postojach chodzi i polewa chętnym ręce żelem antybakteryjnym, takim do mycia rąk bez użycia wody.

"oparciach jest TV (odbiera strasznie i same reklamy w ichniej tv)"

Oprócz TV są filmy na życzenie i mp3 (fakt, że wszystko po Turecku). Czasem, gdy się trafi na dotykowy ekran to są gry. Często można również podłączyć swojego pendriva, ale nie miałem, więc nie wiem jak to działa.

Absolutnie nie zgodzę się, że autobusy są wysłużone. Jeździłem kilkoma przewoźnikami, trochę czasu spędziłem na dworcach, więc obserwowałem autobusy innych przewoźników, i nie zauważyłem żednego wysłużonego. Te "wysłużone" trafiają chyba do polskich biur podróży, które mają w ofercie objazdówki po Turcji.

Liczba kompanii autokarowych w Turcji

Aby rozstrzygnąć ten spór o ich ilość zachęcam do odwiedzin na stronie Turkey Travel Planner, gdzie znajduje się wykaz biur sprzedaży biletów na dworcu autokarowym w Stambule. Jak widać z zestawienia, każde biuro sprzedaje bilety średnio 2-3 przewoźników, a nazwy tych kompanii raczej się nie powtarzają. Ponieważ liczba biur sięga przeszło 160, to rachunek jest prosty :)

ulusoy

polecam Ulusoy

polecam

nie zliczę ile nocnych podróży zaliczyłam - również przed sezonem, kiedy byłam jedyną osobą spoza Turcji - absolutne bezpieczeństwo

jadąc nocą traci się jednak widoki, a Turcja jest śliczna (ale zaoszczędza się kasę spędzając nocleg w autokarze ;) może to osłodzić wysokie ceny biletów - ale pokonujemy przecież spore odległości)

komfortowo, czyściutko (wewnątrz i zewnatrz - co najmniej jedno mycie autokaru na przystanku), pachnąco (co jakiś czas wykładzina spryskiwana jest wodą cytrynową, podobnie jak rączki pasażerów), z wodą do oporu - wystarczy poprosić stewarda, z herbatą, kawą, ciachem co najmniej 2 razy

faktycznie Ulusoy chyba najbardziej komfortowa, ale... w marcu bodajże autokar im się spalił ;) jakoś mam sentyment do Metro, ale nie ma to znaczenia - ceny różnią się max. o 5 TL (można zawsze parę TL wynegocjować - bedzie na herbatkę na przystanku ;) 

jeździłam po całej Turcji i zdarzało się trafić na dość zapyziałe agencje - w takim przypadku wybierałam "tę drugą", bo zawsze jest jakaś druga

zawsze pytaj o czas przyjazdu na miejsce - może się smyknąć +/- o godzinę - nie warto wylądować na dworcu o 4 rano, chyba że masz zarezerwowany hotel, bo szukanie noclegu (szczególnie w tanich pensjonatach) o tej porze raczej wykluczone, a i sklepy często otwierane są ok godz. 9 

ważne! podczas przystanków zapamiętaj rejestrację autokaru - niby mają tabliczki na przedniej szybie ale czasem się coś wyłączy, albo jest opisane inaczej... na parkingu czasem stoi kilka autokarów tego samego przewoźnika, ruch jest wielki; zdarzyło mi się szukać mojego autokaru :D i na każdym przystanku widziałam podobne scenki