samotna wyprawa do turcji, gdzie można się zgłosić o pomoc w Turcji w razie problemów? prosze o radę!

Witam,

 

bardzo bym prosiła o informację gdzie mogę uzyskać pomoc w Turcji w razie kłopotów jeśli zostałam przykładowo okradziona z ważnych dokumentów tj paszporty, dowodu osobistego, pieniędzy i przez to mój powrót do kraju będzie niemożliwy?

Czy w takim przypadku jeśli zwrócę się do polskiej ambasady (np. w Ankarze) lub polskiego konsulatu, osoby tam pracujące udzielą mi pomocy?, pomogą wrócić do kraju?

Czy może funkcjonują jakieś specjalne ośrodki które pomagają obcokrajowcom?

Język turecki znam na poziomie może ok 50 słów , w tym zwrotów także komunikacja w tym języku będzie raczej  nie możliwa, liczę na komunikację w języku angielskim.

Nie jadę z biurem podróży ale na własną rękę i będę podróżować w zachodniej części Turcji, m.in. Ankara, Istanbul i wybżerza zachodnie i nad morzem śródz.

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Fora: 

Kwestie bezpieczeństwa

Wydaje mi się, że najbardziej odpowiednim miejscem do uzyskania pomocy w przypadku kradzieży lub zgubienia paszportu jest Ambasada RP w Ankarze. Warto odwiedzić ich stronę internetową i zapoznać się z omawianymi na niej kwestiami bezpieczeństwa podczas podróży. Ponadto trzeba sobie zapisać ich nr telefonu, i to nie tylko w telefonie komórkowym, ale również w odrębnie przechowywanym notatniku. Najważniejszy numer to: (+90 312) 4572000 (centrala) - czynny całodobowo.

Dobrą praktyką podczas podróży zagranicznych, nie tylko do Turcji, jest posiadanie przy sobie kopii najważniejszych stron z paszportu, również przechowywanych w innym miejscu niż sam paszport.

W celu zabezpieczenia się przed konsekwencjami ewentualnej kradzieży należy zapoznać się z ofertą biur ubezpieczeniowych i ich polis dla podróżników.