Tureckie toalety w domach prywatnych

Cześć, robie w ramach zaliczenia prezentację o różnicach kulturowych Polska - Turcja.

Byłam w Turcji jakiś czas temu dlatego postwaiłam na ten temat :)

Od znajomej która kiedyś mieszkała w Turcji dowiedziałam się jednej rzeczy, którą chciałabym ująć w swojej pracy, a mianowicie że w domach bardziej zamożnych występują dwie łązienki. 

Jedna przeznaczona jest dla gości a druga dla domowników, ma to zapobiegać przenoszeniu się bakterii od obcych :) No i tu pojawia się moje pytanie czy ktoś z Was wie jak takie łązienki się nazywają? Nie wiem czy dobrze zapamiętałam ale wydaje mi się że brzmiało to mniej więcej tak: ALAFRANKA I ALATURKA ale pewności nie mam ;(

Będę wdzięczna za pomoc ;)

 

Fora: 

Tureckie toalety

Cześć,

toalety w Turcji występują rzeczywiście w dwóch odmianach, nie tylko w domach prywatnych, ale również na lotniskach, dworcach autokarowych itd.

Pierwszą odmianą jest toaleta typu europejskiego, która wyglądem niczym nie różni się od toalet występujących m. in. w Polsce (typowa muszla, spłuczka, często dostępny papier toaletowy). Jedyną różnicą jest sposób pozbywania się zużytego papieru. Zazwyczaj nie wrzuca się go do muszli, ale do stojącego obok kosza na odpadki. Spowodowane jest to wąskim przekrojem rur, które łatwo ulegają zapchaniu i grożą zalaniem toalety.

Toaleta tego rodzaju nazywana jest w Turcji alafranga (z włoskiego alla franca - czyli po francusku). Spotykana jest najczęściej w miejscach odwiedzanych przez obcokrajowców, w tym w hotelach i restauracjach, zwłaszcza na zachodzie Turcji oraz w miejscowościach letniskowych, licznie nawiedzanych przez wczasowiczów, jak również w nowoczesnych domach i mieszkaniach tureckich.

Drugim rodzajem toalety występującym w Turcji jest ubikacja kucana (nazywana często z powodu charakterystycznego wyglądu stopami słonia). Korzystając z niej nie siada się na desce sedesowej, ale przykuca nad otworem w podłodze, nogami stając w wyznaczonych miejscach. Do spuszczenia wody bywa czasami dostępna zwykła spłuczka, ale często występuje tylko nisko umieszczony kran z plastikowym kubeczkiem, do którego nabiera się wodę i spłukuje toaletę. Papieru toaletowego najczęściej brak, higienę osobistą zachowuje się podmywając się wodą ze wspomnianego wcześniej kranu.

Toaleta alaturka Toaleta alaturka

Toaleta tego rodzaju nazywana jest w Turcji alaturka (z języka włoskiego: alla turca czyli po turecku). Występuje statystycznie częściej od typu europejskiego, a na wschodzie kraju ma praktycznie monopol (poza ekskluzywnymi hotelami czy restauracjami). Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość zachowania czystości i zdrowia, zwłaszcza w gorącym klimacie, poprzez unikanie kontaktu z często zabrudzoną deską sedesową.

Co do teorii dwóch toalet w domach prywatnych, to szczerze mówiąc nie słyszałam nigdy podawanego przez znajomą wyjaśnienia. Mogę potwierdzić, że w niektórych mieszkaniach znajdują się dwie łazienki, często wyposażone w oba typy toalet, jednakże sądzę, że wynika to raczej z chęci zachowania swobody wyboru, a nie z izolacji od gości. Tym bardziej, że widziałam taką sytuację przykładowo w domu niezbyt zamożnego nauczyciela w Turcji wschodniej.

Alla franca, alla turca

Alla turca to toaleta typu dziura w ziemi (może być skanalizowana) plus kranik i kubełek do podmycia się. Alla franca to toaleta z sedesem, spłuczką i papierem toaletowym. Według mnie nie ma to nic wspólnego z bakteriami, a jedynie z nawykami - Turcy wolą alla turca, wielu gości - alla franca. Przy dużych drogach na stacjach benzynowych w toaletach też są różne kabiny - żeby człowiek miał wybór. Często większość jest alla turca i np. jedna tylko alla franca.

W większości domów i

W większości domów i mieszkań są co najmniej dwie łazienki i co najmniej jedno osobne WC.

W miejszych mieszkaniach - jest jedna łazienka (w jęz. tureckim banyo) - i osobne WC - po turecku również WC.

Oczywiście, ma to związek z bakteriami. Turcy, to bardzo czyści ludzie, podbni do nich sa pod tym względem Poznaniacy. W większosci domów, mieszkań, nie mówiąc o publicznych toaletach są mydła w płynie - nie zostawia się na nich bakterii.

Dodatkowo dodam, że wszystkie, nawet najtańsze sedesy są automatycznie zaopatrzone w bidet.

zamieszkajwturcji